Przejdź do treści

Maciej Goławski

    Dyrektor ds. sportu MKS Marcovia Marki, sędzia międzynarodowy i wieloletni członek zarządu Polskiego Związku Korfballu. Prawnik i Menadżer MBA z ponad 20 letnią praktyką w zarządzaniu obiektami i klubami sportowymi.

    Zadebiutował na boiskach korfballu w 1993 roku. Jako zawodnik odniósł w tej dyscyplinie liczne sukcesy. Wchodził w skład reprezentacji narodowej, wielokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski (z pięcioma różnymi drużynami), a w jednym z zespołów wywalczył 5. Miejsce w Europa Cup. W 1998 roku rozpoczął międzynarodową karierę sędziowską – sędziował m.in. finały World Games, mistrzostw świata i Europy oraz najsilniejsze ligi światowe: holenderską i belgijską. W roku 2012 założył Uczelniany Klub Korfballu WUM, który w kolejnych latach dwukrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski, dwa razy zdobył Puchar Zarządu Głównego AZS, znalazł się także na 9. miejscu finałów Europa Cup 2016 w Budapeszcie. W 2023 r. z klubem Marcovia Marki zajął 3 miejsce w elitarnej lidze mistrzów w Lisbonie!

    Na co dzień pełni funkcję dyrektora ds. sportu w MKS Marcovia Marki. W ramach MKS Marcovia Marki funkcjonują sekcje: piłki nożnej, piłki ręcznej kobiet, lekkoatletyki, pływania, korfballu i badmintona oraz od niedawna tenisa stołowego. To ponad 700 zawodników i 30 trenerów. W ramach porozumienia MKS Marcovia Marki z ROKIS Radzymin działa  Drużyna Piłki Ręcznej Kobiet (seniorki), która w sezonie 2024/2025 gra na poziomie I ligi Piłki Ręcznej Kobiet. Z kolei na mocy porozumienia WWL Badminton Club a MKS Marcovia Marki utworzono drużynę WWL Badminton Marcovia Marki występującą w Ekstralidze Badmintona. Awans do tych elitarnych rozgrywek nastąpił w związku z zajęciem przez WWL Badminton Club 2 miejsca w rozgrywkach 1 ligi badmintona w sezonie 2022/2023.

    O korfballu

    Dyscyplina wywodzi się z Holandii i pod względem popularności jest tam na trzecim miejscu – po piłce nożnej i panczenach. W Holandii gra się całymi rodzinami. Celem gry jest zdobywanie punktów poprzez celny rzut do kosza. Zasadą jest, że w drużynie gra czerech mężczyzn i cztery kobiety. Nie można kozłować piłki ani się z nią przemieszczać.