Przejdź do treści

Europejskie Forum Regionalnego Sportu za nami! Igrzyska w Legionowie i rady sportu w każdej mazowieckiej gminie?!

  28 września odbyła się premierowa edycja Europejskiego Forum Regionalnego Sportu to unikalna koncepcja rozmów na temat lokalnego sportu w wydaniu mniejszych miast i miejscowości. Wydarzenie przyciągnęło do Areny Legionowo ponad tysiąc uczestników.

  Forum otworzył Przemysław Popek, prezes zarządu Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Sportu, głównego organizatora wydarzenia. Po nim głos zabrał wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny, a także poseł na Sejm RP, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Dariusz Olszewski, który wspomniał o tym, że Polska będzie starała się o organizację Igrzysk Olimpijskich 2036. Te według jego zapowiedzi mają nie ominąć Legionowa! Otwarcia wydarzenia dokonali również radna sejmiku województwa mazowieckiego Anna Brzezińska oraz członek zarządu powiatu legionowskiego – Przemysław Cichocki.

  Jedną z głównych debat I edycji Forum była ta dotycząca sportu jako motoru rozwoju gospodarczego regionu. – Sport zawsze był i będzie motorem rozwoju gospodarczego. Gdyby nie organizacja dużych imprez nie byłoby wielu inwestycji. Te wszystkie imprezy zwracają się przez infrastrukturę, która pozostaje. Nie byłoby wielu dróg, obiektów sportowych, nie mówiąc o sprzęcie sportowym, który pozostaje po takich imprezach – mówił Dariusz Olszewski.

  O wyzwaniach związanych ze starzejącym się społeczeństwem mówiła natomiast Ewa Szmitka z Fundacji Centrum Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych w Łodzi. Mobilizowała do budowania społeczeństwa zaangażowanego w rozwój sportu masowego. Kluczem do tego mogą być np. działające przy samorządach rady sportowe, które będą współdecydować o kierunkach rozwoju.

  Obietnicę ich utworzenia zadeklarowała podczas debaty Anna Brzezińska, radna sejmiku województwa mazowieckiego. Zapowiedziała działania na rzecz utworzenia rady sportu na szczeblu wojewódzkim. – Będę postulować, by w budżecie samorządu województwa zabezpieczono środki, które pozwolą na utworzenie rad sportu w każdej gminie.

  – Inwestycje w sport napędzają rozwój lokalny. Organizacja imprez sportowych to sposób na zarabianie pieniędzy w regionie. Promocja poprzez sport jest najtańszą promocją regionu – mówił Marcin Drogrób, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  Zresztą o marketingu w regionalnym sporcie wielu mówiło podczas innych debat, chociażby podczas tej dotyczącej sponsoringu regionalnego sportu i wykorzystaniu go jako efektywnego narzędzia promocji. O tym, że przy właściwym zarządzaniu, sponsoring regionalnego sportu może być niezwykle skuteczną strategią promocyjną, przynosząc korzyści zarówno sponsorom, jak i sportowcom mówili między innymi Grzegorz Kita ze Sport Managment Polska, Robert Składowski – prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców PRZEDSIĘBIORCY.PL, czy też Damian Majewski z forBET Zakłady Bukmacherskie.

  Dużą popularnością cieszyły się panele eksperckie mówiono o edukacji sportowej dzieci i młodzieży, odpowiednim wykorzystaniu infrastruktury. Sporo uwagi poświęcono także na wyzwania i bariery związane z rozwojem sportu osób z niepełnosprawnościami.

  Europejskie Forum Regionalnego Sportu przyciągnęło ponad tysiąc uczestników, ponad osiemdziesięciu panelistów, którzy wystąpili w sześciu debatach i sześciu panelach eksperckich. Z pewnością dziś uczestnicy wydarzenia mają wiele nowych wniosków, inspiracji i przemyśleń, które zapewne, zaowocują z korzyścią dla sportu w każdym polskim regionie.

  Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Legionowski, Prezydent Miasta Legionowo, Związek Miast Polskich.

  Partnerami wydarzenia byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Kibicowsko.pl, Arena Legionowo, Krystynka – woda mineralna, Powiatowa Izba Gospodarcza w Legionowie, Perfumeria.pl, Zamst Polska, Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, PWK Legionowo, Uzdrowisko Ciechocinek S.A.