Przejdź do treści

Europejskie Forum Regionalnego Sportu odpowiedzią na problemy środowiska

Już wkrótce przedstawiciele klubów sportowych, biznesu i samorządów usiądą do wspólnego stołu. Podczas pierwszej edycji Europejskiego Forum Regionalnego Sportu debatować będą nad kondycją i perspektywami rozwoju kultury fizycznej w mniejszych miastach, miejscowościach i wsiach. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny, odbędzie się 28 września (czwartek) w Arenie Legionowo (woj. mazowieckie).

Brak efektywnej współpracy z lokalnym biznesem, mocne uzależnienie od finansowania samorządowego czy wreszcie utrudnienia w uzyskaniu pełnej profesjonalizacji – to tylko część krajobrazu funkcjonowania większości klubów w mniejszych miastach, miejscowościach czy wsiach. Problemy dotykają również samych samorządów, które cierpią na brak odpowiedniej infrastruktury sportowej oraz narzędzi i środków niezbędnych do skutecznej promocji oferty sportowej w regionie. Nie można też zapominać o firmach inwestujących w sport. Jak skutecznie wykorzystać współpracę z klubami do promocji swojej marki? Jakie korzyści poza biznesowymi można czerpać z takiej relacji? To tylko część pytań, które często pozostają bez odpowiedzi.

Podczas zbliżającej się, premierowej edycji Europejskiego Forum Regionalnego Sportu, jego uczestnicy spróbują odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Wydarzanie, które odbędzie się 28 września (czwartek) w Arenie Legionowo, gościć będzie liderów, decydentów i ekspertów z dziedziny sportu, zarządzania sportem, polityków oraz przedstawicieli samorządu.

Od wielu lat wspieramy rozwój sportu w różnych rejonach Mazowsza i dostrzegamy trawiące je problemy i wyzwania. Celem projektu jest stworzenie unikalnej na polskim rynku platformy dyskusji dla przedstawicieli klubów, biznesu oraz samorządu w celu wypracowania rozwiązań ułatwiających im wspólne funkcjonowanie. Liczymy, że poprzez szereg debat powstaną wnioski mogące w przyszłości być impulsem do zmian na poziomie legislacyjnym – mówi Przemysław Popek, prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Sportu, która jest pomysłodawcą i organizatorem forum.

Forum skupiać będzie się na kluczowych tematach związanych z rozwojem sportu na poziomie regionalnym, inwestycjami w infrastrukturę sportową, organizacją imprez sportowych oraz promocją sportu jako czynnika wpływającego na rozwój gospodarczy regionu. W programie wydarzenia znajdą się również kwestie dotyczące skutecznego budowania społeczności kibicowskiej czy odbudowy regionalnego sportu po wojnie na Ukrainie. Pojawią się także zagadnienia związane z rozwojem sportu niepełnosprawnych oraz niszowych dyscyplin.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Forum ma charakter hybrydowy, co oznacza, że można uczestniczyć w nim stacjonarnie lub zdalnie (online).